Możliwe awarie układu hamulcowego

Sprawny układ hamulcowy jest niezbędny, aby zachować bezpieczeństwo jazdy. Należy sprawdzać stan klocków i tarcz hamulcowych, które naturalnie się zużywają i co jakiś czas trzeba je wymieniać. Metaliczny dźwięk lub pisk będą sygnałem, że czas na wymianę. Układ ABS zapobiega blokowaniu kół w trakcie hamowania. Symptomy jego awarii to „wpadanie” hamulca w podłogę i zatrzymywanie się kół podczas hamowania. Przyczyną zniszczenia bywa jazda po zabrudzonych drogach. Poważne zmniejszenie skuteczności hamowania następuje, gdy zniszczeniu ulegnie pompa i przewody hamulcowe. Wówczas auto należy odholować i zawieźć je do mechanika.

Hamulce odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy. Muszą być sprawne, abyśmy nie zrobili krzywdy sobie bądź innym uczestnikom ruchu ulicznego. Aktywnie użytkowany układ hamulcowy, podobnie jak inne części samochodu, narażony jest na zużycie i na awarie.

Sprawdzajmy stan klocków i tarcz hamulcowych

Klocki i tarcze to części, które naturalnie się zużywają, a czas ich eksploatacji zależy od liczby przejechanych kilometrów, rodzaju nawierzchni i techniki jazdy. Długotrwałe hamowanie w trakcie jazdy górską trasą bądź ciągłe opieranie stopy na pedale hamulcowym powoduje przegrzanie klocków i tarcz, które przyjmują określoną ilość ciepła. Nierównomierne chłodzenie tarcz może doprowadzić do ich skrzywienia. Problem może spowodować także zanieczyszczenie powierzchni trących. Stan tarcz sprawdzamy podczas standardowej wymiany zużytych klocków.

Większość klocków hamulcowych ma obecnie metalowe blaszki, które dźwięczą, gdy pora na wymianę. W innym przypadku starte klocki powodują pisk w trakcie hamowania. Grubość okładzin na klockach warto kontrolować – grubość graniczna wynosi 1,5 mm. Klocki hamulcowe można wymienić samemu albo powierzyć to specjaliście (http://www.impwar.pl/), szczególnie, jeśli auto ma rozbudowany system hamulcowy.

Kiedy nie działa ABS

Układ ABS zapobiega blokowaniu kół w trakcie hamowania, utrzymując ich poślizg na określonym poziomie. Jeżeli nie działa, na desce rozdzielczej pojawia się lampka kontrolna. Inne symptomy awarii to „miękki” pedał hamulca i zatrzymanie kół przy hamowaniu. Najczęściej defektom ulegają czynniki prędkości obrotowej kół. Niszcząco działają na nie sól drogowa, wilgoć, błoto i wysokie temperatury. Stąd jazda po zakurzonych drogach jest częstą przyczyną awarii ABS-u.

Groźne usterki pompy i przewodów hamulcowych

Awarii może ulec również pompa i przewody hamulcowe. To niebezpieczne, ponieważ ich usterki powodują „wpadanie w podłogę” hamulca i radykalne osłabienie możliwości hamulcowych. Możliwe przyczyny to pęknięcie, zniszczenie elementów uszczelniających pompę i korozja metalu w przewodach hamulcowych.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.