Na czym polega terapia indywidualna?

inkblot-158309_1280Wielu z nas kieruje się jeszcze skostniałymi stereotypami, które nadal często występują w społecznej świadomości. Jednym z nich jest przekonanie, że mężczyzna musi być twardy (bo jak, ponoć, powiadają niektórzy – trzeba być twardym a nie miękkim), kobieta zaś powinna być wielozadaniowa. Gorzej, jeśli nie potrafimy podołać wszystkim wyznaczonym zadaniom i spełnić wszystkich oczekiwań. Jeszcze gorzej, jeżeli zawodzą nas osoby nam (pozornie) najbliższe…

Boimy się wizyt u lekarza, bo „przecież jeszcze nam coś wykryje”. Podobnie jest z wizytą u psychologa – boimy się wizyty u psychoterapeuty w Warszawie, w obawie przed groźnie brzmiącą diagnozą. To kompletna bzdura tym bardziej, że przecież lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli ktoś nie lubi uzewnętrzniać się przed innymi, zawsze może skorzystać z terapii indywidualnej.

Terapia indywidualna pozwala na szczerą, osobistą i swobodną rozmowę pacjenta z terapeutą. Możliwość wyeliminowania swoistych psychicznych bolączek, dolegliwości wynika z więzi, jaka powinna wywiązać się pomiędzy leczonym, a osobą leczącą. Aby tak było sesje terapeutyczne powinny mieć charakter systematyczny, regularny. Tylko poprzez systematyczne spotkania można osiągnąć efekty.

Pod warunkiem, że natrafimy na dobrego psychoterapeutę w Warszawie, możemy uzyskać profesjonalne wsparcie. W przypadku dobrej terapii, nikt nikomu nie podaje ryby – tylko wędkę. Na właściwą drogę musimy powrócić my sami. Zwykle, sami próbujemy rozwiązywać nasze problemy – w każdym z tych przypadków warto skorzystać z terapii indywidualnej. Warto poświęcić trochę czasu, by doznać swoistego katharsis i pozytywnie zaskoczyć siebie i innych.